Classic Kit letadlo A05141 - Bristol Bulldog Mk.II (1:48) - Airfix

Model letadla ke slepení. Velikost: 1:48; 15,9 cm. Balení obsahuje: 120 dílků ke slepení.

Model letadla ke slepení. Velikost: 1:48; 15,9 cm. Balení obsahuje: 120 dílků ke slepení.
c Informace o originálu a modelu:
Bristol Bulldog, zářivě stříbrný oř, na kterém létali ti nejschopnější a nejneohroženější mladíci, jaké Británie mohla povolat, byl jedním z nejdůležitějších britských letadel meziválečného období, kdy obloze bezpochyby vládly výkonné dvouplošné stíhačky. Bulldog, původně vyvinutý jako soukromý podnik společnosti Bristol Aeroplane Company, byl dítětem vynikajícího leteckého konstruktéra Franka Barnwella, který stál za úspěšným stíhacím letounem Bristol F2B Fighter z Velké války, a jednalo se o lehký, celokovový a látkou potažený stíhací letoun poháněný motorem Bristol Jupiter o výkonu 440 koní.

Bulldog byl vyzbrojen dvojicí vpředu střílejících kulometů Vickers 0,303" umístěných po obou stranách pilotní kabiny, ale během relativně krátkého sedmiletého období služby u Fighter Command nakonec nikdy nevystřelil v hněvu. Přestože se jednalo o nejschopnější stíhací letoun té doby, byl Bulldog spíše spojován s náročnými formacemi a efektní akrobacií, při níž Královské letectvo nadchlo obrovské davy na leteckých přehlídkách a slavnostech po celé zemi, kde demonstrovalo efektivitu modernizujícího se letectva.

Bulldog však pomohl britskému leteckému průmyslu k výrobě elegantních jednoplošných stíhaček, které se staly soupeřem druhé světové války, protože upozornil na skutečnost, že konstrukce dvouplošníků se rychle blížila svému zenitu. Snad nejznámější incident s letounem Bristol Bulldog se ukázal být poněkud nešťastným, když jeden zkušený, ale poněkud svéhlavý pilot RAF předvedl nepovolenou akrobacii v malé výšce skupině přihlížejících a na soukromém civilním letišti v Berkshire.

Letěl tak nízko, že při manévru narazil špičkou křídla své stíhačky do země, Bulldog se převrátil přes letiště a způsobil pilotovi katastrofální zranění – tím pilotem bylo budoucí eso RAF z druhé světové války a inspirativní národní hrdina Douglas Bader.

Detaily modelu:
Měřítko: 1:48
Počet dílů: 120
Délka: 159 mm
Šířka: 214 mm
Obtížnost: 3
Body Flying Hours: 2

Doporučeno pro děti od 8 let.

Upozornění: Nebezpečí udušení! Výrobek obsahuje malé části. NEVHODNÉ PRO DĚTI DO 3 LET!

Kód C30-A05141
Výrobce Airfix
Měřítko 1:48
Běžná cena 1 009 Kč
Sleva -23% (-230 Kč)
Vaše cena779 Kč
vyprodáno